Faktoring – w jakich firmach sprawdza się najlepiej?

Faktoring to narzędzie finansowe, z którego korzysta wielu przedsiębiorców. Z tego co wiem, są branże, w których usługa jest wykorzystywana najczęściej, oraz branże, w których usługa jest rzadko wykorzystywana.

Czy faktoring jest rzeczywiście niezbędny w firmach?

Faktoring to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wystawili faktury z odroczonym terminem płatności. Otrzymując płatności od klientów z góry, firmy mogą płacić gotówką swoim dostawcom, zwiększać obroty i poprawiać swoją sytuację finansową.

W jakich obszarach branżowych faktoring sprawdza się najlepiej?

Można też postawić tezę, że faktoring sprawdzi się w każdej branży. Wydaje się, że specyfika niektórych branż szczególnie powoduje korzystanie z faktoringu, a to czyni go jeszcze bardziej potrzebnym. Odroczone płatności są częstym zjawiskiem w branży budowlanej, transportowej, meblarskiej i drzewnej, produkcyjnej i górniczej.

Faktoring jest ważny w branży budowlanej

Specyfiką branży budowlanej jest to, że niejednokrotnie przedsiębiorca musi zainwestować sporo kapitału własnego, aby rozpocząć inwestycję. W przypadku dużych projektów wykonawca będzie polegał na podwykonawcach, którzy oczekują szybkiego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wykonawca nie może więc sobie pozwolić na opóźnianie spraw. Może to skutkować utratą pracownika lub koniecznością zapłaty kar umownych. W międzyczasie, po zakończeniu prac, kierownik wystawia inwestorowi fakturę za wykonane prace, przy czym wystawia ją na długi czas, więc inwestor otrzymuje pełną zapłatę. W tym przypadku faktoring jest bardzo skuteczną techniką. Jeśli przedsiębiorca otrzyma środki zaraz po wystawieniu faktury, może sprawnie i bez opóźnień zrealizować umowę. Nasza kancelaria przyjmuje prace zarówno na zlecenia ogólne, jak i specjalne. Do finansowania przyjmowane są również pojedyncze faktury. Prowizję pobieramy tylko od rzeczywistej liczby dni finansowania, a pobieramy ją na podstawie zaległości, po wpłaceniu nam pieniędzy przez płatnika.

Uwzględnienie kosztów transportu

W branży transportowej standardem są również faktury, dla których terminy płatności są dłuższe niż 60 dni. Do unikalnych aspektów tego sektora rynku należą wysokie koszty stałe. Na przykład serwisowanie pojazdów, zakup paliwa i winiet, wypłata wynagrodzeń, a także spłata miesięcznych rat z tytułu leasingu itp. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się faktoring odwrotny, dzięki któremu faktor płaci dostawcy za zakupy w ciągu 24 godzin, a klient zwraca pieniądze faktorowi w dogodnym dla siebie terminie, na przykład w ciągu 60 dni. W branży transportowej często istnieje zakaz zlecania pracy, dlatego pomocne jest korzystanie z faktoringu cichego. W jej ramach finansowane są faktury bez cesji wierzytelności i bez informowania płatnika o kwocie, która mu się należy.

Ci, którzy są czynnikami w przemyśle meblarskim, drzewnym, tartacznym i innych

W tej branży czas od momentu zakupu surowca do momentu sprzedaży gotowego produktu wynosi około trzech miesięcy. Tak więc w tym samym czasie producenci z tego sektora rynku często udzielają swoim klientom kredytu kupieckiego, a następnie czekają na zapłatę przez kolejny miesiąc lub dłużej. Czy to możliwe? Z tego powodu firmy działające w branży drzewnej chętnie korzystają zarówno z faktoringu odwrotnego, pozwalającego na zakup surowca, jak i faktoringu w tradycyjnej formie, pozwalającego na otrzymanie natychmiastowej zapłaty za swoje produkty.

Faktoring jest ważny w branży produkcyjnej

Podobną sytuację, jaka występuje w przemyśle drzewnym, będziemy obserwować praktycznie we wszystkich firmach produkcyjnych. Problemy, jakie mają, to konieczność posiadania pieniędzy na zakup niektórych surowców oraz długi okres oczekiwania na zwrot pieniędzy zainwestowanych w produkcję. Faktoring odwrotny i faktoring klasyczny – oba powstały specjalnie po to, by pomóc takim firmom uniknąć przestoju w produkcji i zachować płynność finansową.

Jakie branże rzadziej korzystają z wykorzystania faktoringu?

Bardzo rzadko finansowane są firmy z branży reklamowej, firmy doradcze oraz faktury związane z usługami finansowymi. Nie ma więc namacalnego charakteru tych usług i trudno udowodnić, że zdarzenie gospodarcze, za które wystawiono fakturę, rzeczywiście miało miejsce. Obawiając się oszustw i ich finansowania, puste faktury do faktoringu w branżach, postrzegane są jako ryzykowne.

Dodaj komentarz