Czym jest faktoring?
Factoring pozwala przedsiębiorstwu uzyskać środki od banków lub innych instytucji kredytowych, aby firma mogła spłacić swoje długi na czas. Factoring jest usługą finansową, która jest oferowana firmom, które dają kredyt swoim klientom, pozwalając im odłożyć płatność faktur lub dając im kredyt na późniejszy termin. Factoring umożliwia dostęp do pieniędzy, które zostały zamknięte w fakturze i pozwala firmom otrzymać szybką dostawę gotówki.
Na czym polega faktoring?
W ramach faktoringu instytucja finansowa wykupuje, przed upływem terminu płatności, faktury wystawione tytułem sprzedaży towarów lub usług. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca realizuje zamówienie, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej. Firma faktoringowa przekazuje mu większą cześć wartości faktury w ciągu 24 godzin. Firma, która nabyła produkty lub usługi (tzw. płatnik faktoringowy) dokonuje zapłaty zgodnie z terminem płatności (np. po 60 dniach).
Jaka jest różnica między faktoringiem jawnym i cichym?
Istnieje wiele rodzajów faktoringu i praktycznie każdy przedsiębiorca może wybrać taki wariant usługi, który będzie pasował do specyfiki jego biznesu. Jeśli pod uwagę weźmiemy konieczność dokonania cesji wierzytelności to wyróżnimy dwa rodzaje faktoringu: jawny i niejawny (cichy, tajny).
Faktoring jawny
Wymogiem koniecznym do przeprowadzenia transakcji w faktoringu jawnym jest cesja, czyli przelew praw do wierzytelności z wystawcy faktury na firmę faktoringową. Strona transakcji, która dokonuje płatności (płatnik faktoringowy) musi wyrazić na nią zgodę.
Cesja gwarantuje wynagrodzenie dokonane firmom fakturującym, aby nie ponosiły one odpowiedzialności za jakiekolwiek przewidywalne szkody, które mogłyby być spowodowane transakcjami fakturowanymi. Na tym koncie spółka factoring wypłaca pieniądze na konto spółki factoring. Taki transfer nazywany jest przeniesieniem praw lub przeniesieniem roszczenia. Wymagany formularz może być oparty na wymaganiach każdej ze stron do transakcji factoringowej, wybierając najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla każdej ze stron.
Cesja może dotyczyć pojedynczej faktury, wszystkich faktur wystawionych na danego płatnika lub mieć charakter generalny czyli dotyczyć wszystkich faktur wystawianych przez klienta. Strony mogą umówić się zarówno na cesję bez możliwości dokonywania potrąceń, jak i na taką, która daje dużą swobodę płatnikowi, co do kwoty dokonanego przelewu.
WAŻNE!
Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że wpisany w umowie czy na fakturze zakaz cesji, blokuje im korzystanie z faktoringu jawnego, ponieważ uniemożliwia dokonanie przelewu wierzytelności. W praktyce zakaz cesji oznacza jedynie konieczność uzyskania od płatnika zgody na przelew wierzytelności.
Faktoring cichy
Jeśli płatnik nie wyraża zgody na cesję rozwiązaniem jest faktoring cichy. Z uwagi na to, że ten rodzaj faktoringu niesie za sobą większe ryzyko transakcyjne, to niewielu faktorów ma go w swojej ofercie. Jednak uzyskanie finansowania pod fakturę z zakazem cesji jest możliwe. Wiąże się to jednak z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia majątkowego.
Ponieważ podstawową zasadą przy faktoringu cichym jest to, że płatnik nie wie, że jest stroną transakcji faktoringowej, więc musi dokonywać wpłat na specjalny rachunek swojego dostawcy, do którego faktor ma ustanowione pełnomocnictwo (rachunek kontrolowany). Jest to drugi wymóg konieczny do spełnienia przy faktoringu cichym.