Faktorant

Dzięki faktoringowi możesz mieć pewność, że wszyscy uczestnicy transakcji odnoszą korzyści. Jednak jak każdy inny biznes, oprócz możliwości, wiąże się z nim pewne ryzyko. Jakie są ryzyka związane z faktoringiem? To zależy od rodzaju faktoringu, który wybierzesz. Inne są też zasady dla każdego podmiotu, który bierze udział w transakcji. Opiszemy, kim jest faktor i o czym powinien myśleć, gdy stosuje faktoryzację.

Kto to jest faktorant?

Faktorzy to osoby fizyczne, które są klientami firmy faktoringowej i to na ich rzecz świadczone są usługi faktoringowe. Drugą stroną transakcji jest osoba, która jest dostawcą towarów i usług oraz ta, która wystawia fakturę. Przy faktoringu niepełnym istnieje wiele ryzyk po stronie faktora. Ponadto jest to najpopularniejsza i najbardziej opłacalna metoda faktoringu, ponieważ ryzyko transakcji rozkłada się zarówno na firmę faktoringową, jak i na faktora.

Pierwszym ryzykiem jest nierzetelność płatnika

Ryzyko to wynika przede wszystkim z zagrożenia, że płatnik faktoringu może nie zapłacić. W niektórych przypadkach tak może się stać, bo wiele spraw jest spornych. Na przykład, gdy płatnik jest niewypłacalny lub gdy uznaje, że należność jest sporna. W takiej sytuacji, po upływie okresu karencji, który został określony w umowie faktoringu, faktor jest zobowiązany do zwrotu faktorowi kwoty, którą faktor zapłacił za zaliczkę, z którą nabył prawa do wierzytelności.

Warto zaznaczyć, że faktor może pomóc faktorowi, gdy chodzi o ściąganie niespłaconych należności. To się nazywa faktoryzacja. miękka windykacja (wezwania do zapłaty, telefony ponaglające kontrahentów do pracy). Gdy firmy faktoringowe są już wpisane w umowę faktoringu, dokonują przeglądu płatników, aby ustalić, czy ich płatności są wiarygodne. Aby ograniczyć takie ryzyko, firma faktoringowa powinna przede wszystkim upewnić się, że jej kontrahent – przyszły płatnik faktoringu – jest zdyscyplinowany w regulowaniu swoich zobowiązań.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że powinieneś zadbać o formalny aspekt transakcji. Musisz również zabezpieczyć wszystkie istotne dokumenty transakcyjne (umowy, zamówienia, zlecenia zakupu, gms, protokoły). Muszą być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania płatnika. Gdy faktor określa umorzenie określonej kwoty, faktor powinien podać tylko te należności, które nie są sporne.

Jest jeszcze drugi rodzaj ryzyka: gorsze relacje

Kolejnym ryzykiem jest możliwość pogorszenia pierwotnej relacji faktorant-płatnik. Gdy bank obciąży Twoje konta, możesz mieć więcej pracy administracyjnej, a także możesz być zmuszony do dalszego monitorowania, aby zobaczyć, że wszystkie przychodzące fundusze są wypłacane na czas. Zatem banki, które Ci płacą, mogą być zmęczone obsługą transakcji faktoringowych. Gdy tak jest, to jest to właściwy czynnik dodający do grupy czynnik bezpieczeństwa.

Ważne jest sprawdzenie, jak długo faktor świadczy usługi faktoringowe, czy faktor ma dobrą opinię, jakich dokumentów potrzebuje, jakie ma mechanizmy kierowania spraw oraz jaki jest sposób przypominania płatnikom o terminowych spłatach

Dodaj komentarz